Rubycon 450BXC4.7MEFC10X16 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.7 641 ratings
450BXC4.7MEFC10X16 main image
Model Number
450BXC4.7MEFC10X16
Datasheet
450BXC4.7MEFC10X16 PDF
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
In Stock : 3167
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
BXC
Product Status
Active
Capacitance
4.7 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
36 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)