Rubycon 450BXC3.3MEFC10X16 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 645 ratings
450BXC3.3MEFC10X16 main image
Model Number
450BXC3.3MEFC10X16
Datasheet
450BXC3.3MEFC10X16 PDF
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
BXC
Product Status
Active
Capacitance
3.3 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)