Rubycon 420VXG100MEFCSN22X30 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 744 ratings
420VXG100MEFCSN22X30 main image
Model Number
420VXG100MEFCSN22X30
Datasheet
420VXG100MEFCSN22X30 PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP
Series
VXG
Capacitance
100 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
420 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
870 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.218 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)