Rubycon 420USG220MEFC30X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 781 ratings
420USG220MEFC30X25 main image
Model Number
420USG220MEFC30X25
Datasheet
420USG220MEFC30X25 PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP
Series
USG
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
420 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.65 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.31 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)