Rubycon 420TXW82MEFR18X25 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 802 ratings
420TXW82MEFR18X25 main image
Model Number
420TXW82MEFR18X25
Datasheet
420TXW82MEFR18X25 PDF
Description
CAP ALUM 82UF 20% 420V RADIAL
In Stock : 317
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
TXW
Product Status
Active
Capacitance
82 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
420 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
560 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
840 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.083" (27.50mm)