Rubycon 420QXW15MEFR8X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 667 ratings
420QXW15MEFR8X25 main image
Model Number
420QXW15MEFR8X25
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
420QXW15MEFR8X25 PDF
Description
CAP ALUM 15UF 20% 420V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
QXW
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
15 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
420 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
120 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
180 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)