Rubycon 420MXK680MEFCSN35X40 (100 per Tray Full Tray)
4.9 683 ratings
420MXK680MEFCSN35X40 main image
Model Number
420MXK680MEFCSN35X40
Datasheet
420MXK680MEFCSN35X40 PDF
Description
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP
In Stock : 858
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
MXK
Packaging
Tray
Capacitance
680 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
420 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.22 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.108 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)