Rubycon 420MXK330MEFC30X30 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 725 ratings
420MXK330MEFC30X30 main image
Model Number
420MXK330MEFC30X30
Datasheet
420MXK330MEFC30X30 PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
Series
MXK
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
420 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.59 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.226 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)