Rubycon 420MXK180MEFC22X30 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 874 ratings
420MXK180MEFC22X30 main image
Model Number
420MXK180MEFC22X30
Datasheet
420MXK180MEFC22X30 PDF
Description
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP
Series
MXK
Capacitance
180 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
420 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.68 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)