Rubycon 420MXC68MEFCSN22X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 619 ratings
420MXC68MEFCSN22X25 main image
Model Number
420MXC68MEFCSN22X25
Datasheet
420MXC68MEFCSN22X25 PDF
Description
CAP ALUM 68UF 20% 420V SNAP
Series
MXC
Capacitance
68 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
420 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
510 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
714 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)