Rubycon 420MXC180MEFC35X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 701 ratings
420MXC180MEFC35X25 main image
Model Number
420MXC180MEFC35X25
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
420MXC180MEFC35X25 PDF
Description
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
MXC
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
180 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
420 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
910 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.274 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)