Rubycon 420BXW47MEFC10X45 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 729 ratings
420BXW47MEFC10X45 main image
Model Number
420BXW47MEFC10X45
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
420BXW47MEFC10X45 PDF
Description
CAP ALUM 47UF 20% 420V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
BXW
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
47 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
420 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
440 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.1 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)