Rubycon 420BXW33MEFC10X35 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 774 ratings
420BXW33MEFC10X35 main image
Model Number
420BXW33MEFC10X35
Datasheet
420BXW33MEFC10X35 PDF
Description
CAP ALUM 33UF 20% 420V RADIAL
Capacitance
33 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
420 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
340 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)