Rubycon 420BXW27MEFC10X30 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 746 ratings
420BXW27MEFC10X30 main image
Model Number
420BXW27MEFC10X30
Datasheet
420BXW27MEFC10X30 PDF
Description
CAP ALUM 27UF 20% 420V RADIAL
Capacitance
27 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
420 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
290 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
725 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)