Rubycon 420BXW22MEFC10X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 638 ratings
420BXW22MEFC10X25 main image
Model Number
420BXW22MEFC10X25
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
420BXW22MEFC10X25 PDF
Description
CAP ALUM 22UF 20% 420V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
BXW
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
22 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
420 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
625 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)