Rubycon 400WXA3.3MEFC10X9 Bulk sales (1 piece or more)
5.0 665 ratings
400WXA3.3MEFC10X9 main image
Model Number
400WXA3.3MEFC10X9
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
400WXA3.3MEFC10X9 PDF
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
WXA
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
3.3 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
40 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)