Rubycon 400WA4.7MEFCT810X9 (1000 per Tape & Box Full Tape & Box)
5.0 678 ratings
400WA4.7MEFCT810X9 main image
Model Number
400WA4.7MEFCT810X9
Datasheet
400WA4.7MEFCT810X9 PDF
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
WA
Packaging
Tape & Box
Capacitance
4.7 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
49 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
73.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)