Rubycon 400VXS150MEFC22X35 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 722 ratings
400VXS150MEFC22X35 main image
Model Number
400VXS150MEFC22X35
Datasheet
400VXS150MEFC22X35 PDF
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Series
VXS
Capacitance
150 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.13 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.582 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)