Rubycon 400VXR180MEFCSN35X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 743 ratings
400VXR180MEFCSN35X25 main image
Model Number
400VXR180MEFCSN35X25
Datasheet
400VXR180MEFCSN35X25 PDF
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Series
VXR
Capacitance
180 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
900 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.26 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)