Rubycon 400VXG470MEFC35X40 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 696 ratings
400VXG470MEFC35X40 main image
Model Number
400VXG470MEFC35X40
Datasheet
400VXG470MEFC35X40 PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Series
VXG
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.95 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.73 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)