Rubycon 400USG390MEFCSN25X45 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 831 ratings
400USG390MEFCSN25X45 main image
Model Number
400USG390MEFCSN25X45
Datasheet
400USG390MEFCSN25X45 PDF
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Capacitance
390 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.13 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.982 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)