Rubycon 400USG330MEFCSN25X40 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 782 ratings
400USG330MEFCSN25X40 main image
Model Number
400USG330MEFCSN25X40
Datasheet
400USG330MEFCSN25X40 PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.66 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)