Rubycon 400USG220MEFCSN25X30 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 736 ratings
400USG220MEFCSN25X30 main image
Model Number
400USG220MEFCSN25X30
Datasheet
400USG220MEFCSN25X30 PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.58 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.212 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)