Rubycon 400USG100MEFC22X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 775 ratings
400USG100MEFC22X25 main image
Model Number
400USG100MEFC22X25
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
400USG100MEFC22X25 PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
USG
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
100 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
940 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.316 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)