Rubycon 400TXW56MEFC12.5X35 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 847 ratings
400TXW56MEFC12.5X35 main image
Model Number
400TXW56MEFC12.5X35
Datasheet
400TXW56MEFC12.5X35 PDF
Description
CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Status
Obsolete
Capacitance
56 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
500 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
750 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)