Rubycon 400TXW39MEFR10X40 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 790 ratings
400TXW39MEFR10X40 main image
Model Number
400TXW39MEFR10X40
Datasheet
400TXW39MEFR10X40 PDF
Description
CAP ALUM 39UF 20% 400V RADIAL TH
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
TXW
Capacitance
39 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
400 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)