Rubycon 400TXW22MEFR8X40 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 706 ratings
400TXW22MEFR8X40 main image
Model Number
400TXW22MEFR8X40
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
400TXW22MEFR8X40 PDF
Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL TH
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
TXW
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
22 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
260 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
390 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)