Rubycon 400SXC56MEFCSN22X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 695 ratings
400SXC56MEFCSN22X25 main image
Model Number
400SXC56MEFCSN22X25
Datasheet
400SXC56MEFCSN22X25 PDF
Description
CAP ALUM 56UF 20% 400V SNAP
Capacitance
56 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
450 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)