Rubycon 400SXC120MEFCSN22X40 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 879 ratings
400SXC120MEFCSN22X40 main image
Model Number
400SXC120MEFCSN22X40
Datasheet
400SXC120MEFCSN22X40 PDF
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Capacitance
120 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
730 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
839.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)