Rubycon 400RX304.7M10X16 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 635 ratings
400RX304.7M10X16 main image
Model Number
400RX304.7M10X16
Datasheet
400RX304.7M10X16 PDF
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
RX30
Capacitance
4.7 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature
-25°C ~ 130°C
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
125 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)