Rubycon 400RX302.2MT78X11.5 (2000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 675 ratings
400RX302.2MT78X11.5 main image
Model Number
400RX302.2MT78X11.5
Datasheet
400RX302.2MT78X11.5 PDF
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
RX30
Packaging
Tape & Box
Product Status
Active
Capacitance
2.2 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature
-25°C ~ 130°C
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
15 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
75 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)