Rubycon 400PX33MEFC12.5X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 607 ratings
400PX33MEFC12.5X25 main image
Model Number
400PX33MEFC12.5X25
Datasheet
400PX33MEFC12.5X25 PDF
Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
PX
Product Status
Active
Capacitance
33 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)