Rubycon 400PX3.3MEFC8X11.5 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 747 ratings
400PX3.3MEFC8X11.5 main image
Model Number
400PX3.3MEFC8X11.5
Datasheet
400PX3.3MEFC8X11.5 PDF
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
PX
Capacitance
3.3 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
34 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)