Rubycon 400PX2.2MEFC6.3X11 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 855 ratings
400PX2.2MEFC6.3X11 main image
Model Number
400PX2.2MEFC6.3X11
Datasheet
400PX2.2MEFC6.3X11 PDF
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
In Stock : 3572
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
PX
Capacitance
2.2 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)