Rubycon 400MXY150MEFC20X45 Bulk sales (1 piece or more)
5.0 779 ratings
400MXY150MEFC20X45 main image
Model Number
400MXY150MEFC20X45
Datasheet
400MXY150MEFC20X45 PDF
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Series
MXY
Product Status
Obsolete
Capacitance
150 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
830 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
954.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.315" (8.00mm)
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)