Rubycon 400MXY100MEFC20X35 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 832 ratings
400MXY100MEFC20X35 main image
Model Number
400MXY100MEFC20X35
Datasheet
400MXY100MEFC20X35 PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
MXY
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
100 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
600 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
690 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.315" (8.00mm)
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)