Rubycon 400MXK390MEFCSN30X30 (100 per Tray Full Tray)
4.6 615 ratings
400MXK390MEFCSN30X30 main image
Model Number
400MXK390MEFCSN30X30
Datasheet
400MXK390MEFCSN30X30 PDF
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
MXK
Packaging
Tray
Capacitance
390 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.65 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.31 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)