Rubycon 400MXK390MEFCSN25X40 (200 per Tray Full Tray)
4.9 602 ratings
400MXK390MEFCSN25X40 main image
Model Number
400MXK390MEFCSN25X40
Datasheet
400MXK390MEFCSN25X40 PDF
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
In Stock : 991
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
MXK
Packaging
Tray
Capacitance
390 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.85 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.59 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)