Rubycon 400MXK180MEFCSN25X25 (200 per Tray Full Tray)
4.9 898 ratings
400MXK180MEFCSN25X25 main image
Model Number
400MXK180MEFCSN25X25
Datasheet
400MXK180MEFCSN25X25 PDF
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
MXK
Packaging
Tray
Capacitance
180 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.15 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.61 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)