Rubycon 400MXK1000MEFCSN35X50 (100 per Tray Full Tray)
4.5 681 ratings
400MXK1000MEFCSN35X50 main image
Model Number
400MXK1000MEFCSN35X50
Datasheet
400MXK1000MEFCSN35X50 PDF
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP
In Stock : 4033
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
MXK
Packaging
Tray
Capacitance
1000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.78 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)