Rubycon 400MXH180MEFC25X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 671 ratings
400MXH180MEFC25X25 main image
Model Number
400MXH180MEFC25X25
Datasheet
400MXH180MEFC25X25 PDF
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
MXH
Capacitance
180 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.12 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.568 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)