Rubycon 400MXG82MEFCSN20X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 637 ratings
400MXG82MEFCSN20X25 main image
Model Number
400MXG82MEFCSN20X25
Datasheet
400MXG82MEFCSN20X25 PDF
Description
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
MXG
Capacitance
82 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
750 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.05 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)