Rubycon 400MXG390MEFCSN35X30 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 602 ratings
400MXG390MEFCSN35X30 main image
Model Number
400MXG390MEFCSN35X30
Datasheet
400MXG390MEFCSN35X30 PDF
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
In Stock : 12220
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
MXG
Capacitance
390 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.24 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)