Rubycon 400MXG330MEFCSN22X55 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 617 ratings
400MXG330MEFCSN22X55 main image
Model Number
400MXG330MEFCSN22X55
Datasheet
400MXG330MEFCSN22X55 PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
In Stock : 910
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
MXG
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.82 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.548 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)