Rubycon 400MXG220MEFCSN25X35 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.7 880 ratings
400MXG220MEFCSN25X35 main image
Model Number
400MXG220MEFCSN25X35
Datasheet
400MXG220MEFCSN25X35 PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
In Stock : 1058
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
MXG
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.37 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.918 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)