Rubycon 400MXC270MEFCSN30X35 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 714 ratings
400MXC270MEFCSN30X35 main image
Model Number
400MXC270MEFCSN30X35
Datasheet
400MXC270MEFCSN30X35 PDF
Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
MXC
Capacitance
270 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.22 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.708 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)