Rubycon 400MXC100MEFCSN25X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 861 ratings
400MXC100MEFCSN25X25 main image
Model Number
400MXC100MEFCSN25X25
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
400MXC100MEFCSN25X25 PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
MXC
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
100 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
700 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
805 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)