Rubycon 400LSW470M36X83 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 675 ratings
400LSW470M36X83 main image
Model Number
400LSW470M36X83
Datasheet
400LSW470M36X83 PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SCREW
Series
LSW
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max)
3.386" (86.00mm)