Rubycon 400LSU7900M77X196 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 803 ratings
400LSU7900M77X196 main image
Model Number
400LSU7900M77X196
Datasheet
400LSU7900M77X196 PDF
Description
CAP ALUM 7900UF 20% 400V SCREW
Series
LSU
Capacitance
7900 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Lead Spacing
1.236" (31.40mm)
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max)
7.835" (199.00mm)