Rubycon 400LSU4700M77X121 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 646 ratings
400LSU4700M77X121 main image
Model Number
400LSU4700M77X121
Datasheet
400LSU4700M77X121 PDF
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Series
LSU
Capacitance
4700 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
15.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
22.12 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.236" (31.40mm)
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max)
4.882" (124.00mm)